Kategorie
Stomatologia

Powikłania po zabiegu dentystycznym

Każda ingerencja lekarska w ludzki organizm niesie za sobą ryzyko powikłań. Niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne dla naszego zdrowa. Dotyczy to także leczenia u stomatologa. Zabieg dentystyczny będzie dużo mniej niebezpieczny, jeśli pacjent zapamięta kilka podstawowych zasad postępowania zarówno przed, jak i po wizycie u dentysty.

Mimo możliwości pojawienia się skutków niepożądanych po interwencji dentysty, nie można unikać leczenia. Może to skutkować np. przewlekłym zapaleniem kości i szczęk. Co istotne, wszelkie infekcje i stany zapalne w jamie ustnej nie są bez znaczenia dla stanu zdrowia całego organizmu. Bakterie roznoszą się w głąb ciała, a długotrwały ból przyczynia się m.in. do nieprawidłowego przyjmowania pokarmów.

Jeśli mamy zaplanowany np. zabieg usunięcia zęba pod znieczuleniem, jeszcze w domu spisujemy listę chorób, przyjmowanych leków praz alergii (szczególnie na medykamenty). Tymczasem nadal zdarza się, że obolały człowiek zapomina poinformować lekarza, że ma np. rozrusznik serca albo ma przypisane tabletki uspokajające. Skutkiem tego niedbalstwa często jest nagły pobyt w szpitalu albo nawet bezpośrednie zagrożenie życia!

Równie istotne, a często bagatelizowane, jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich po wykonaniu zabiegu dentystycznego. Nie stosowanie zasad higieny, nie pilnowanie narzuconej diety, podrażnianie szwów. Czasami pacjent powinien zaniechać szczotkowania zębów, a zamiast tego dokładnie płukać jamę ustną płukanką antyseptyczną.

Stomatolog ma obowiązek uczulić osobę po zabiegu na objawy niepożądane, ale warto samodzielnie zainteresować się tym tematem. W przypadku np. rozległej regeneracji kości może nawet nastąpić zapalenie organizmu, jeśli zlekceważy się pierwsze oznaki zakażenia. Konsekwencją takiego postępowania jest długie leczenie, często długotrwały ból oraz stracony czas i pieniądze.

Dlatego koniecznie umów się na szybką wizytę kontrolną, jeśli po 3 dniach od zabiegu dentystycznego:

  • zmagasz się z przewlekłym bólem, który nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych,
  • z rany długo sączy się ropa albo krew,
  • czujesz się bardzo osłabiony i masz stan podgorączkowy.

Szybka interwencja pozwala na szybki powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się zakażenia bakteryjnego, stomatolog ma prawo tuż po zabiegu przepisać antybiotyku, które bezwzględnie trzeba przyjmować zgodnie z wytycznymi. Nadal są ludzie, którzy jak ognia unikają antybiotyków, ale w tym przypadku nie można kierować się własnymi upodobaniami, tylko musimy zaufać specjaliście.